MBTI Personality Test - www.victoryzone.org

پازل شخصیت، الفبای تصمیم‌گیری بهتر و رسیدن به نتایج ارزشمندتر - با نگرش MBTI

MBTI یک آزمون استاندارد و بسیار رایج در دنیاست که به ما کمک می‌کنه تیپ و ترجیحاتِ شخصیتی‌ خودمون و اطرافیان‌مون رو بهتر بشناسیم. این آزمون بر اساس تئوری رشد فردیت یونگ، توسط خانم مایرز و بریگز طراحی شد. به کمک این آزمون، با حدودِ علایق و ترجیحات‌مون، مدلی که اطلاعات رو بهتر درک می‌کنیم، نوع و مکانیزم تصمیم‌گیر‌ی و سبک زندگی‌مون آشنا می‌شیم. هر کدوم از ما شخصیت منحصربه‌فردی داریم. همه‌مون پُریم از نقاط قوت و یک سری نقاط ضعف. اگر شانس بیاریم توی محیطی قرار بگیریم که همون چیزهایی رو از ما بخواد که توش قوی هستیم، تو این محیط رشد می‌کنیم، دیده میشیم، قدرمون رو می‌دونن و حال‌مون خوبه. تجربه موندگار حالِ خوب به شدت وصله به هم‌سویی تیپ شخصیت‌ با محیط و اطرافیان. حال‌مون در کنار آدم‌ها و توی محیط‌هایی که با شخصیت‌مون سازگارن، خوبه.

MBTI تیپ‌های شخصیت رو به چهار دسته اصلی تقسیم می‌کنه

راست‌دستی یا چپ‌دست؟

تیپ و ترجیحات شخصیت، مثل راست‌دستی یا چپ‌دستیه. مثلا توی نوشتن، ماها با یک دست خیلی راحتیم و به اون دست میگیم دستِ غالب. دستی هم که انتخابمون برای نوشتن نیست میشه مغلوب. توی این ترجیحات هم، ما به یک سمت گرایش بیشتری داریم و با اون مدل راحت‌تریم؛ به اون سمت میگیم وجه غالبِ روان و به طور طبیعی زندگیش می‌کنیم. تا توی زندگی مجبور نشیم، سمت مغلوب‌مون رو رشد نمی‌دیم دقیقا مثل شکستگی دست غالب و اجبار به نوشتن با دست مغلوب. گاهی توی زندگی هر چی تلاش می‌کنیم، نتیجه مثبت نمی‌گیریم؛ بعضی دستاوردهای زندگی، از رشد وجه مغلوب‌مون به دست میاد که توی دوره پازل شخصیت یاد می‌گیریم چطور وجه مغلوب‌مون رو تقویت کنیم. 

با مدلی که با هم توی دوره پازل شخصیت جلو میریم، تلاش می‌کنیم به شناختی در مورد خودمون، اطرافیان‌مون و محیط‌های مختلف و همچنین نقاط قوت و ضعف‌مون برسیم که بتونیم توی زندگی روزمره‌ از این مدل، به درستی استفاده کنیم و راندمان بالاتری داشته باشیم. قراره درِ ورودی‌ اختصاصی‌مون به محیط‌های مختلف رو پیدا کنیم. قراره با شناختی که از ترجیحات خودمون پیدا می‌کنیم، بتونیم بهتر تصمیم بگیریم و بیشتر به دست بیاریم. آلبرکامو میگه زندگی امروز هر کدوم از ما حاصل‌جمع تعدادی تصمیم و انتخابه. پازل شخصیت، الفبای تصمیم‌گیری‌های بهتره و گرفتن نتایج بیشتره.

یک خواهش

لطفا لابه‌لای این چند ساعتی که با هم هستیم، بارها فایل‌ها رو pause کنید، یه دفتر کنار دست‌تون باشه و با هر جمله‌ای که یه جایی‌تونو قلقلک داد، یه چیزی درون‌تون تکون خورد، روی کاغذ با خودتون خلوت کنید و به جزئیات بنویسید. بنویسید چی یادتون اومد، چه حسی توی وجودتون بیدار شد و هرچی تعداد کلمات‌تون بیشتر باشه، موضوع براتون شفاف‌تر، شخصی‌تر و کاربردی‌تر میشه. از دل همین نوشته‌ها، تکه‌های پازل شخصیت‌تون رو کشف می‌کنید. فرمول روزهای خوبی که ازش حرف می‌زنیم، لابه‌لای نوشته‌های خودتون پیدا میشه. 

بیرون زِ تو نیست هر چه در عالم هست – در خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

دو قدم برای پیدا کردن تیپ شخصیتت

زدن تست

آزمون تیپ‌های شخصیت MBTI
60 سوال - رایگان

تحلیل کامل

دوره پازل شخصیت، تحلیل کامل آزمون ۲۷۰ دقیقه - رایگان
Personality Puzzle based on MBTI

ENFJ

ENFJ یک آدم علاقه‌مند و مهربونه. به ویژگی‌های تحسین‌برانگیز دیگران توجه می‌کنه. ENFJ می‌تونه با هر کسی که دوست داشته باشه، ارتباط بگیره. این تیپ، در ارتباط برقرار کردن عالیه، رهبری توی ذاتشه و مهارت فوق‌العاده‌ای در انگیزه دادن و متقاعد کردن دیگران داره. توی محل کارش احتمالا مِیل زیادی به موفقیت داره و دوست داره به ایده‌آل‌ها و خواسته‌هاش برسه. ENFJ یک تیپ آگاه، منظم، هدف‌گرا و قاطعه؛ از بقیه هم همین انتظار رو داره.

Personality Puzzle based on MBTI

ENFP

ENFP معاشرتی، پویا و شادابه و معمولا خلق و خوی خوب و مردمی‌ای داره. اشتیاق بالاش به زندگی می‌تونه به اطرافیانش هم سرایت کنه. قدرت تصور و تخیل این تیپ، بالاست و ذهنش فعاله. روحیاتش معمولا بالا و پایین زیاد داره. علاقه‌ای به توجه به جزئیات نداره، حتی توجه به جزئیات مسائل مالی زندگیش. ENFP می‌تونه یه رهبر باجذبه و الهام‌بخش باشه و با انرژی و پشتکارش، به بقیه هم انگیزه بده. معمولا استقلال توی این تیپ زیاد دیده میشه.

Personality Puzzle based on MBTI

ESFJ

ESFJ خون‌گرم، معاشرتی و دوستانه‌ست. شدیدا اجتماعیه و اگر از آدم‌ها فاصله بگیره، به‌هم می‌ریزه. دوست داره مورد نیاز باشه و ازش بابت کارهاش تشکر کنن. به نیازهای بقیه، بیشتر از نیازهای خودش بها میده. ESFJ معمولا برای خودش و بقیه باید و نبایدهای زیادی می‌ذاره. توی محل کارش، آگاه و هوشیاره و منظم و با برنامه کارهاشو انجام میده. به جزئیات، اهمیت میده و حواسش هست کارها با دقت کافی انجام بشن. ESFJ دوست داره به مردم کمک کنه.

Personality Puzzle based on MBTI

ESFP

ESFP دوستانه، با نمک، جذاب و اهل صحبته. روابطش براش خیلی مهمه. دست و دلبازه و معمولا انتظار متقابلی نداره. با نشاط و باطراوته و از ابعاد مختلف زندگی لذت می‌بره. ترجیحش برای محیط کاری، فضاهای مهیجه. دوست داره با آدم‌های پرانرژی و دوستانه کار کنه. ESFP توی ارتباط گرفتن با مردم و روابط عمومی استعداد ذاتی داره. با برنامه‌ریزی و نظم میونه‌ی خوبی نداره و خیلی وقت‌ها تا لحظه آخر صبر می‌کنه تا کاری رو انجام بده.

Personality Puzzle based on MBTI

INFJ

INFJ ساکته و مهربون. قدرت تصور و تخیل بالایی داره و چون با سکوت ترکیب شده، از دیدِ بقیه شخصیت پیچیده‌ای به نظر میاد. به الهامات و ایده‌آل‌های خودش وابسته‌ست. به احساسات و انگیزه‌های آدم‌ها بها میده. این تیپ، خیلی بکر و خلاقه و ترجیح میده توی محیط‌های کاریِ بی سروصدا و خلوت کار کنه و ایده‌آل‌ها و اهدافِ خودش رو دنبال کنه. INFJ می‌تونه یک رهبر متقاعدکننده و الهام‌بخش باشه. دوست نداره مرکز توجه بقیه باشه.

Personality Puzzle based on MBTI

INFP

INFP آرام، راحت و تاییدکننده‌ست. ارزش‌های درونی خودشو دنبال می‌کنه. از ایده‌های نو استقبال می‌کنه اما ارزش‌های اصلیش باید رعایت بشه. تعصب و تعهد بالایی نسبت به اعتقاداتش داره. این تیپ، زندگی درونی غنی و احساسات پیچیده‌ای داره. گاهی درکشون سخته، INFP چون احساساتش اغلب درونیه و مسائل مهمش رو با افراد کمی در میون می‌ذاره. در محل کار، از مقررات، نظم، برنامه‌ریزی و سروقت بودن خوشش نمیاد و به‌نظرش خشک میاد.

Personality Puzzle based on MBTI

INTJ

INTJ قدرت ذهنی بالایی در حل مسائل داره. زمان‌که در بیرون مساله‌ای پیش میاد، با قدرت شهود و تفکرش می‌تونه راه‌حل‌های خلاقانه‌ و منطقی‌ای برای اون موضوع پیدا کنه. با مدل منظمی هم که داره، برنامه‌ اجرایی راه‌حل‌هاشو دقیق می‌ریزه. شدیدا نیاز به استقلال داره و شخصیتش مستقله. INTJ علاقه‌ای به انجام کارها به روش‌های رایج نداره و دوست داره به روش خودش کارها رو انجام بده. برای رسیدن به هدف، به خودش و دیگران فشار میاره.

Personality Puzzle based on MBTI

INTP

INTP یه شخصیت آرام، ساکت، متفکر، خلاق و شدیدا مستقله. توانایی زیادی در حل مساله داره. به افکار و رویاهاش اهمیت میده و دنبال حل مسائل پیچیده و بهبود اوضاعه. تحلیل‌گر و عاشق حل مساله‌ست و برای هرچیزی که مورد علاقه‌ش باشه، دنبال توضیح منطقی می‌گرده. عاشق رشد و پیشرفت خودش و دیگرانه و توی این راه، هوش و ذکاوت و انگیزه بالایی داره. INTP انعطاف‌پذیره و ذهن بازی داره. تفکر و حل مساله براش از تعامل با آدم‌ها مهم‌تره.

Personality Puzzle based on MBTI

ISFJ

ISFJ متعهد، قابل اتکا، مهربان و صمیمیه. به احساسات دیگران بها میده. از اینکه مورد نیاز باشه لذت می‌بره و در عمل به تعهداتش پایبنده. این تیپ توجه زیادی به جزئیات داره و وظایف خودش رو به دقت و منظم انجام میده. آدم‌های دیگه لازمه این خصلتش رو ببینن و ازش بابت این سبکش تشکر کنن چون با این قدردانی‌ها، خیلی دلگرم میشه. ISFJ جدی، سختکوش، آرام، صمیمی، با ادب و حمایت‌گره و به دیگران خیلی کمک می‌کنه.

Personality Puzzle based on MBTI

ISFP

ISFP آدم راحت و دوست‌داشتنی‌ایه. معتقده زندگی کن و بذار بقیه هم زندگی کنن. اغلب ساکت، محتاط و متواضعه. این تیپ بلده در لحظه‌ی حال زندگی کنه و زندگی رو به صورت ساده دوست داره. ISFP آرام، صبور، انعطاف‌پذیر و مهربانه. نیازهای دیگران رو مقدم بر نیازهای خودش می‌دونه. زیاد اهل برنامه‌ریزی برای آینده نیست و نهایت موفقیتش در برنامه‌ریزی، در نوع کوتاه‌مدتشه. علاقه‌ای به اختلاف و درگیری نداره و به راحتی با نظرات بقیه کنار میاد.

Personality Puzzle based on MBTI

ISTJ

ISTJ شدیدا با ثبات، مسئولیت‌پذیر و قابل اعتماده. حرفش در حکم قَسَمه. بهای زیادی به واقعیت‌ها و حقایق میده و عمل‌گرا و واقع‌بینه. این تیپ، خیلی وقت‌شناس، دقیق و منظمه و می‌تونه ساعت‌ها روی موضوعی متمرکز بشه و ذره‌ای حواسش پرت نشه. کارهاش رو با نظم و ترتیب خاصی انجام میده و برای کارهاش از قبل برنامه‌ریزی داره. ISTJ سر کارهای غیرقابل پیش‌بینی که یهو توی روزش سبز میشن، انعطاف کمی داره. تاکید روی رعایت اصول و قوانین داره.

Personality Puzzle based on MBTI

ISTP

ISTP رک، صادق و اهل عمله. عمل رو به گفتگو ترجیح میده. قدرت زیادی در کار کردن با ابزارها داره. منطقی و تحلیل‌گره و توی تصمیم‌گیری‌هاش، سعی می‌کنه منصف باشه و موضوع رو از فرد جدا کنه. انعطاف‌پذیره و با شرایط مختلف بلده خودش رو وفق بده. ISTP ساکت و کنجکاوه و معمولا عقب می‌ایسته و تماشا می‌کنه ولی زمانی‌که مشکلی پیش بیاد، به‌سرعت وارد عمل میشه و معمولا راه‌حل‌های منطقی و خوبی رو به‌کار می‌بره.

Personality Puzzle based on MBTI

ESTJ

ESTJ از اینکه مسئولیتی داشته باشه و همه‌ چیز تحت کنترلش باشه لذت می‌بره. در اجرای نقشه‌ها و برنامه‌ها قدرتمنده و خوب می‌تونه شرایط رو با جزئیات سازمان‌دهی کنه. این تیپ، رفتاری مسئولانه داره و به تعهداتش پایبنده. برای کارهاش، برنامه‌ریزی دقیقی داره و روی رسیدن به کاراترین روشِ ممکن متمرکزه. توی تصمیماتش، منطق حرف اول و آخر رو می‌زنه. به حقایق عینی و واقعیت‌ها بهای بیشتری میده تا نظریه‌ها و نقطه‌نظرها.

Personality Puzzle based on MBTI

ENTJ

ENTJ فعال، پرانرژی، مطمئن و با صلاحیته. ترجیحش بودن در جاهاییه که مسئولیت داشته باشه و با استفاده از منابع، به هدف‌های بلندمدتش برسه. از ایده‌های جدید استقبال می‌کنه و بلده لباس منطق تنِشون کنه. در محل کار، ENTJ دوست داره مسئول باشه و از توان رهبری عالی‌ای برخورداره اما توی در نظر گرفتن احساسات دیگران ضعف داره. قدرت بالایی در پیدا کردن مشکلات سازمانی و دادن راه‌حل‌های ابتکاری برای کوتاه‌مدت و بلندمدت داره.

Personality Puzzle based on MBTI

ENTP

ENTP پرانرژی، با پشتکار و مطمئنه. عاشق کار کردنه و توی کارهاش، روش‌های ابتکاریِ منحصربه‌فردی داره. این تیپ، توانایی تحلیل و تصمیم‌گیری منطقی بالایی داره و قدرتش در حل و فصل کردن مسائل مختلف مشهوده. تنوع و تغییر رو خیلی دوست داره و از تکراری شدن کارها کلافه میشه؛ دائما به دنبال تنوع دادن توی روش‌ها و محیط کاریشه. ENTP دوست داره چند کار رو با هم انجام بده و گاهی بدقولی‌های آزاردهنده‌ای داره.

Personality Puzzle based on MBTI

ESTP

ESTP شاد، فعال و خودجوشه و معمولا برای چیزی نگران نمیشه. متمرکزه روی الان و اکنون و بلده از لحظه‌ی حال، کاملا لذت ببره. علاقه‌ای هم به برنامه‌ریزی برای آینده نداره. به دلیل انرژی زیادش، دائما در تب و تاب و تلاشه. این تیپ توی محل کار، مبتکر، منطقی و عمل‌گراست. دوست داره با حقایق روبه‌رو بشه و شدیدا نتیجه‌گراست. ESTP توی برخورد با مسائل، قدرت تحلیل و منطق بالایی داره و زیر فشار، خیلی خونسرد عمل می‌کنه.